20 Nisan 2019
  • İstanbul8°C
  • Ankara2°C

31. ŞİLE BEZİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BAŞLIYOR

Bu sene 31.si düzenlenecek Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali 18 Temmuz’da başlıyor.

31. Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

11 Temmuz 2018 Çarşamba 00:45

Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, geçmişte olduğu gibi bu yılda, uluslararası düzeyde birbirinden farklı kültürlere ev sahipliği yapacak, otantik ürünleri tanıtacak, konserler, paneller ile katılımcılarına unutulmaz anlar yaşatacak. 

ANADOLU’NUN EL EMEĞİ ESERLERİ ŞİLE’DE TOPLANACAK

Şile bezini dünyaya tanıtmak amacıyla, Şile Belediyesi tarafından  düzenlenen geleneksel Festival, 18 Temmuz Çarşamba günü kapılarını açıyor. Altı gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak fuarımız; 16 farklı ülkeden, 52 yabancı ve 40 yerli sanatçı ile değişik kültürleri, Şile’de buluşturarak kültürel diyaloglar kurulmasına öncülük edecek.

İpek dokumadan, lületaşına, deri işlemeden, oymaya, hat ve ebru sanatından seramiğe,  Anadolu’nun farklı illerinden, sanatın çeşitli dalıyla ilgilenen zanaatkarların ağırlanacağı festivalimiz, 24 Temmuz tarihine kadar saat 14.00 – 01.00 arasında ziyaretçileriyle buluşacak. Ulusal ve uluslararası konuklara ev sahipliği yapacak olan Festivalimizde,  Şile Bezine işlenen asırlık desenler, 100 yıllık kıyafetler, örtüler, şallar sergi alanında görücüye çıkacak. Geçmiş yaşamların bugüne taşınmasında önemli bir köprü görevi gören Şile Bezi, her motifte bir hikaye barındıran;  sevinçleri, hüzünleri, ayrılıkları, özlemleri, sanatsal yorumları işlemelere taşıyan eserlerini gözler önüne serecek.

İSTANBUL’UN İLK COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNÜ’ŞİLE BEZİ’

Şile Belediyesi tarafından ilçemizin en önemli kültürel ve otantik değeri olan Şile Bezinin canlanması adına 14 yıldır sürdürülen çalışmalar neticesinde Şile Bezi İstanbul’un ilk coğrafi işaretli ürünü olmaya hak kazandı. 31.Festivalimizde  bu konunun önemine istinaden bir tören yapılacak ve bu gelişme Şile’li hemşehrilerimizle paylaşılacak. 

ÜNLÜ İSİMLER ŞİLE’DE

31. Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, birbirinden ünlü isimler de Şile’de sahne alacak. 18 Temmuz Çarşamba günü sevilen şarkıcı ‘Burcu Güneş’, 19 Temmuz Perşembe günü Şile Belediyesi Gençlik Orkestrası, 20 Temmuz Cuma günü ünlü şarkıcı ‘Ferhat Göçer’, 21 Temmuz Cumartesi günü gençlerin sevgilisi ‘Cem Belevi’, 22 Temmuz Pazar günü ‘Şile Belediyesi Musiki Cemiyeti’, 23 Temmuz Pazartesi İBB Kent Orkestrası, 24 Temmuz Salı günü ise Karadeniz müziğinin önemli temsilcilerinden İmera sahne alırken, kültürel değerlerin yaşatılması ve korunması içinde ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcıları Söyleşi Programı’ her akşam Şilelilerin karşısında olacak.

31. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivalinde;

18 Temmuz 2018 Çarşamba

21:00 Protokol Konuşmaları/ Şile Liman Mevkii

El Sanatları Stantları Açılışı/ Şile Liman Mevkii
22:00   Kısa Film/Şile Bezi/ Geçmişten Bugüne Şile Bezi

Şile Bezi Coğrafi İşaret  Tanıtım ve Sertifika Töreni

Türk Patent ve Marka Kurum Başkanı Prof.Dr.Habip ASAN

22:30 Burcu GÜNEŞ Konseri

19 Temmuz 2018 Perşembe

21:00 Şile Bezi Kültürel Miras Panel Programı / Şile Liman Mevkii

Prof. Dr. Hülya Tezcan
Prof. Dr. Aydın Uğurlu
Tuba Ergin
22:30 Şile Belediyesi Gençlik Orkestrası Konseri / Şile Liman Mevkii

20 Temmuz 2018 Cuma

21:00 Somut Olmayan Kültürel Miras Söyleşi Programı / Şile Liman Mevkii

Mehmet Yıldırım /Çini – Kütahya
Ayfer Güleç  /Keçe – İzmir
Yaşar Güç /Kaval Yapımı ve İcrası – Tokat
Ekrem Öncü /Cicim Dokuma – Tokat
22:30 Ferhat GÖÇER Konseri / Şile Liman Mevkii

11 TEMMUZ 2018 BİRİNCİBÖLGE

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.