17 Aralık 2018
  • İstanbul12°C
  • Ankara4°C

CENEVRE'DE DÜZENLENECEK DÜNYA FİNALİNDE TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEKLER

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Takımı, Avrupa Hukuk Öğrencileri Birliği'nin (ELSA) düzenlediği, ELSA Dünya Ticaret Örgütü Hukuku Farazi Dava Yarışması'nda bir kez daha Avrupa Bölge Şampiyonu oldu.

Cenevre'de düzenlenecek dünya finalinde Türkiye'yi temsil edecekler

13 Haziran 2018 Çarşamba 15:44

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencileri Bengüsu Güvendi, Yağmur Kaya, Mustafa Bilgin, Kemal Ünal ve Burak Bedük'ten oluşan BİLGİ Hukuk takımı, , ELSA Dünya Ticaret Örgütü Hukuku Farazi Dava Yarışması'nda Avrupa Bölge Şampiyonu oldu.

Geçen yıl Türkiye'den ilk kez bir üniversitenin katıldığı DTÖ Farazi Dava Yarışması'nda Avrupa Bölge birincisi, ardından Dünya ikincisi olan BİLGİ'li hukukçular, bu yıl tekrar katıldıkları yarışmada üst üste ikinci kez büyük bir başarı elde etti. BİLGİ Hukuk Takımı, 19-23 Haziran tarihlerinde Cenevre'de DTÖ'de yapılacak "Dünya Şampiyonası"nda yarışacak.

BİLGİ Hukuk takımının katıldığı 16. ELSA emc² DTÖ Hukuku Farazi Mahkeme Yarışması'nın yarı finali İtalya'da gerçekleştirildi. Yarışmada BİLGİ'li öğrencilerin akademik koçluğunu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Dünya Ticaret Örgütü Kürsüsü Başkanı ve Uluslararası Ticaret ve Tahkim Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Pınar Artıran üstlendi.

bilgi-universitesi.jpeg

Yarışma, takımların davalı ve davacı tarafları temsil ettiği kurgusal bir mahkemede argümanlarını Dünya Ticaret Örgütü ve uluslararası ticaret hukuku uzmanlarından oluşan jüri önünde sunduğu bir simülasyon şeklinde gerçekleşti. Yarı finalde Amsterdam Üniversitesi ile yarışan BİLGİ'li öğrenciler, aralarında London School of Economics, Universite Paris Sorbonne, University of Edinburgh, University of Birmingham, University of Leiden, University of Moscow gibi seçkin üniversitelerin de bulunduğu 15 takım arasından başarıyla öne çıktı. Final turundaysa Leuven Katolik Üniversitesi'ni eleyerek Avrupa Bölge Şampiyonu oldu BİLGİ Hukuk takımı ayrıca "En İyi Davacı Dilekçesi" ve "En İyi Davalı Dilekçesi" ödüllerinin yanı sıra, BİLGİ Hukuk takım kaptanı Bengüsu Güvendi'nin final konuşması ile "En İyi Konuşmacı" ödülünün de sahibi oldu.

13 HAZİRAN 2018 BİRİNCİBÖLGE

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.