23 Mart 2019
  • İstanbul10°C
  • Ankara6°C

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BEDELİ NE OLURSA OLSUN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayının ilk iftar sofrasında şehit yakınları ve gaziler ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bedeli ne olursa olsun

17 Mayıs 2018 Perşembe 01:50

Terörle mücadelede ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlara Allah’tan rahmet; şehit yakınlarına sabır, gazilere de sıhhat ve afiyet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitlik ve gaziliğin İslam inancında ve kültüründeki önemine değindi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir insanın kendi canını millet, ezan, bayrak, vatan gibi ulvi değerler için feda etmeyi göze alması, bu uğurda mücadele etmesi, yaralanması ve ölmesi karşısında ancak saygı duyulabilir” diye konuştu.

Şehit yakınlığı ve gazilik unvanların, en büyük şeref ve iftihar vesilesi olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin vefasını göstermek için şehit yakınlarına ve gazilere her alanda çok önemli imkânlar sağladıklarını, eğitimden istihdama, sağlıktan iaşelerine kadar hiçbir konuda mağdur olmamaları için gereken her türlü tedbiri aldıklarını kaydetti.

Şehit yakınlarına ve gazilere, bu sıfatların kendilerine yüklediği önemli sorumluluklarının olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlerin bu sıfatın vakarına uygun hareket etmesi, hem şehitlerimize olan minnetimiz, hem de gazilik sıfatına olan saygımız sebebiyle çok önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İsrail’in hak, hukuk, adalet, insanlık tanımayan saldırıları sebebiyle yarım asrı aşkın süredir huzur yüzü görmeyen Filistinliler bir kez daha zulme maruz kaldılar. Amerika’nın büyükelçiliğini, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kurumların kararlarını hiçe sayarcasına Kudüs’e taşıma kararı İsrail yönetimini adeta azdırmıştır. İsrail askerleri topraklarını savunmak dışında hiçbir amaçları olmayan, asla silaha, şiddete, zorbalığa başvurmayan masum Filistinlileri özellikle hedef göstererek çocuk, engelli, yaşlı, kadın demeden katlediyor. Dünyanın bir başka yerinde yaşansa, tüm uluslararası kurumların, tüm devletlerin ayağa kalkacağı bu saldırı, İsrail tarafından Filistinlilere uygulandığında maalesef büyük bir aymazlıkla karşılanmıştır.”

erdogan2-128.jpg

Türkiye’nin girişimleri, İslam coğrafyasındaki mazlum halkların yürek yakan isyanları ve kimi vicdanlı Batılıların itirazları dışında, bu trajediye sadece seyirci kalındığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm dünya gözünü yumsa da, biz İsrail zulmüne rıza göstermeyeceğiz. Filistinli kardeşlerimizin sadece kalbimizde değil tüm imkânlarımızla yanlarında olmayı sürdüreceğiz. Kudüs’ün İsrail tarafından gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz” vurgusunda bulundu.

“FİLİSTİNLİLERLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Uzun zamandır işgal altındaki Filistin topraklarının, özgür Filistin devletinin sınırları içinde huzura ve güvene kavuşacağı günlere kadar, Filistinlilerin mücadelesini destekleyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yanlarında kim olursa olsun İsrail yönetiminin uyguladığı teröre, döktüğü kana, yaptığı haksızlıklara karşı mücadele eden Filistinlilerle dayanışma içinde olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” sözlerine yer verdi.

Son hadisede, henüz olaylar başlamadan önce, İsrail yönetimini sağduyulu davranması konusunda ikaz ettiklerini, buna rağmen katliam başlayınca, tüm uluslararası ve insani mekanizmaları harekete geçirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun bu konuyu özel olarak ele alması için girişimlere başladıklarını, BM Güvenlik Konseyi üyelerini daha etkili şekilde harekete geçirmeye çalıştıklarını aktardı.

Olayların başlamasının ardından pek çok ülke liderini aradığını, temaslarını bu gece ve yarın da süreceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da cuma günü İslam İşbirliği Teşkilatı’nı olağanüstü zirve toplantısını gerçekleştireceklerini hatırlattı. Ardından Yenikapı Meydanı’nda büyük bir miting düzenleyeceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü de Diyarbakır’da bir miting yapılacağını ve bu mitinglerde dünyaya sesleneceklerini söyledi.

“AMERİKA VE İSRAİL’DEKİ BÜYÜKELÇİLERİMİZİ İSTİŞARELER İÇİN ANKARA’YA ÇAĞIRDIK”

Filistinlilerle dayanışma ve şehitlere saygı maksadıyla 3 gün süreyle ülke genelinde yas ilan ettiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Yaralıların tahliyesi için Genelkurmay Başkanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız ve AFAD Başkanlığımız yoğun çaba gösteriyor. İsrail’in engellemelerine rağmen bu çabalarımızdan vazgeçmiyoruz. Amerika ve İsrail’deki büyükelçilerimizi istişareler için Ankara’ya çağırdık. İsrail’in Ankara Büyükelçisine de ülkesine gitmesini tavsiye ettik ve gitti. Ramazan ayı boyunca Filistinli mülteciler için tüm İslam ülkelerini kapsayan büyük bir yardım kampanyası yürütülecek.”

Filistin meselesinin, sadece bir toplumun topraklarını ve izzetini koruma mücadelesi olmadığının, aynı zamanda tüm insanlık ve onları temsil eden uluslararası kurumlar için de bir imtihan olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ana kadar bu imtihanın çok kötü geçtiğini dile getirdi.

İsrail’in hukuk tanımaz, hak ve adalet bilmez, şımarık, küstah, insanlık dışı uygulamalarına karşı sesiz kalınmasının, çok tehlikeli bir kapının açılması anlamına geleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce Bosna’da, Afrika’da, Somali’de, yakın zamanda Irak ve Suriye’de kötü imtihanlar veren uluslararası sistemin, Filistin’deki tavrıyla intihar ettiğini diye getirdi.

“DÜNYA HIZLA HAYDUTLUĞUN HÂKİM OLDUĞU BİR KAOSA DOĞRU SÜRÜKLENECEK”

“Şayet İsrail zorbalığına daha fazla sessiz kalınırsa, dünya hızla haydutluğun hâkim olduğu bir kaosa doğru sürüklenecektir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, güçlü olanın istediğini aldığı, mazlum olanın ise hep kaybettiği böyle bir düzenin, insanlığın sonu demek olacağını ve Türkiye olarak bu kötü gidişe itiraz ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bedeli ne olursa olsun, sonuna kadar hakkın, hakikatin, mazlumun yanında yer alacağız. Bizim için bu tavır konjonktürel değil, ilkeseldir. Aynı tavrı Suriye konusunda da, Irak konusunda da, Somali konusunda da, Bosna konusunda da, Kırım konusunda da, Karabağ konusunda da gösteriyoruz. Bugüne kadar mazlumun kimliğine hiç bakmadık, bakmayacağız. Dünyanın 17. büyük ekonomisi olmamıza rağmen insani yardımlarda millî gelire oranla dünyada birinci sırada yer almamızın sebebi işte budur. Canlarını ve namuslarını kurtarmak için ülkemize sığınan 3,5 milyon Suriyeliye yıllardır ev sahipliği yapmamızın sebebi işte bu yaklaşımdır. İstikrarsızlığın ve açlığın pençesinde kıvranan Somali’de yaklaşık bir milyar dolarlık bir destekle tüm dünyaya örnek olacak bir kalkınma modelini hayata geçirmemizin sebebi işte bu insani davranıştır.”

erdogan-153.jpg

“TÜM İNSANLIĞIN MUTLULUĞU VE REFAHINI SAĞLAYANA KADAR BU YOLDAN DÖNMEYECEĞİZ”

Filistinlilerin de aynı sebeple yanlarında olduklarının ve ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyerek, aynı sebeple uluslararası sistemi adalete davet ettiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ecdadımız böyle yapmıştı, biz de aynı yoldan ilerliyoruz. İnşallah kendimizden başlayarak tüm kardeşlerimizin, tüm insanlığın mutluluğu ve refahını sağlayana kadar bu yoldan dönmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Son 5 yılda darbe girişimi ve terör örgütlerinin kullanılması dâhil, her türlü alçaklığın kullanılarak Türkiye’nin istikrar ve güven ortamının tehdit edildiğine, Türkiye’nin güney sınırları boyunca bir terör koridoru oluşturulmaya çalışıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut sistemle sorunların üstesinden gelmenin giderek zorlaştığını gördüklerini, bu yüzden de ülkenin yeni bir yönetim sistemine ihtiyaç duyduğunu yüksek sesle dile getirdiklerini söyledi.

15 Temmuz sürecinin, Türkiye’de pek çok mesele gibi, siyasetin önceliklerini ve duruşunu da değiştirdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl 16 Nisan’daki halk oylamasının ardından yaşananların ise kendilerini 24 Haziran’da yapılacak bir erken seçimle karşı karşıya bıraktığını ifade etti.


17 MAYIS 2018 BİRİNCİBÖLGE

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.