22 Mayıs 2019
  • İstanbul26°C
  • Ankara24°C

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 'BUGÜN BU SÖZÜMÜ GERÇEKLEŞTİRDİK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan Ovit Tüneli ve bağlantı yollarının açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bugün bu sözümü gerçekleştirdik'

14 Haziran 2018 Perşembe 01:45

Ovit Tüneli ve bağlantı yollarının açılışının hayırlı olması temennisinde bulunan ve tünelin yapımında emeği geçenleri tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah’ın yardımı ve milletin desteğiyle bir eseri daha hayata geçirdiklerini söyledi.

Ovit Geçidi kullanılırken yaşanan zorlukları hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzunluğu 14 kilometre olan Ovit Tüneli’nin Avrupa ve Orta Asya’ya açılan Kafkasya koridoru üzerinde bulunması sebebiyle de stratejik bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti.

“OVİT TÜNELİ’NİN İNŞA HİKÂYESİ İLE ÜLKEMİZİN KALKINMA HİKÂYESİ AYNIDIR”

Ovit Tüneli projesine 2012 yılında başlayıp bitirme sözü verdiklerinde, pek çok kimsenin bunu hayal olarak değerlendirdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Allah’a hamdolsun bugün bu sözümü gerçekleştirdik” dedi.

Tünelin hizmete girmesiyle, Karadeniz limanlarına ulaşımın kolaylaşacağını ve bölgenin ticaret trafiğinde gözle görülür bir artış beklediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tünelin açılışının, seçim arifesine denk geldiğine işaret ederek, Ovit Tüneli’nin inşa hikâyesi ile Türkiye’nin kalkınma hikâyesinin aynı olduğunu dile getirdi.

Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye’de 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılırken, kendilerinin 16 yılda 20 bin kilometre yeni bölünmüş yol yaptıklarını, mevcut 26 havalimanına 29 havalimanı daha eklediklerini, 34 milyon olan yıllık yolcu sayısını 160 milyona çıkardıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde güçlü Meclis, güçlü hükûmet ve güçlü Türkiye için vatandaşların desteğini istedi.

erdogan-167.jpg

Ovit Dağı Tüneli, Türkiye'de Rize-Erzurum arasındaki kara yolunun İkizdere-İspir mevkinde bulunan Ovit Dağı Geçidi'nin kara yolu tüneli ile geçilmesini hedefleyen bir ulaşım projesidir. Toplam uzunluğu 14,346 kilometre bunun 1,710 kilometresi aç-kapa, 12,636 kilometresi ise tünel kazısı olan proje Türkiye'nin en uzun tüneli, Dünya'nın ise en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olarak kayda geçti.

OVİT TÜNELİ NEREDE?

Bu proje ile, kasım ile nisan ayları arasında yoğun kar yağışı nedeniyle trafiğe kapanan İkizdere-İspir arasındaki 2600 rakımlı Ovit Dağı Geçidi'nin yılın tamamında trafiğe açık olması hedeflenmektedir.

Rize'de çığ tehlikesi nedeniyle kapatılan yolda ulaşımın sağlanması için dün tek tüpü ilk kez kullanıma açılan Ovit Tüneli, şimdiden sürücülere umut oldu.

Rize-Erzurum karayolu İkizdere-İspir arasında bulunan 2 bin 600 rakımlı Ovit Dağı'nda kar yağışı ve tipi iki gündür etkisini sürdürüyor.

erdogan2-145.jpg

TÜRKİYE'NİN EN UZUN İKİNCİ TÜNELİ

İlk olarak 1880 yılında Osmanlı Devleti'nin kalkınma planında Rize-Erzurum karayolu ve tüneli projesi olarak gündeme gelen Ovit Tüneli'nin temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, başbakanlığı döneminde 13 Mayıs 2012'de atıldı. 

Burası, toplam 14,3 kilometre uzunluğuyla, Trabzon-Gümüşhane karayolunda yapımı süren 14,5 kilometrelik Yeni Zigana Tüneli'nin ardından Türkiye'nin ikinci, dünyanın ise dördüncü en uzun tüneli olacak.

Tünelin giriş kotu bin 919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre, tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 olarak gerçekleştirildi. Kazı ve kaplama betonu imalatı tamamlanan Ovit'in bin 710 metre uzunluğunda yaklaşım tüneli ve bin 369 metre uzunluğunda çığ tüneli bulunuyor. Tünelin hizmete girmesiyle 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolunun uzunluğu, 200 kilometreye düşüyor. 

erdogan3-113.jpg

138 YILLIK HAYAL GERÇEK OLUYOR

Türkiye’nin 138 yıllık hayali olan Ovit Tüneli ilk olarak 1880 yılı Osmanlı Devletinin kalkınma çalışmalarında yer almış, yapımı yıllarca gündemden düşmemişti. Ovit Tünel Projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde de gündeme geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atıldı. 11 Kasım 2016 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile Ovit Tüneli’nde Işık Göründü’ töreni gerçekleştirildi. Tünel geçtiğimiz 22 Kasım 2017 tarihinde bölgedeki kar yağışı nedeniyle Ovit Geçidi'nin ulaşıma kapanmasının ardından tek tüpten ulaşıma açılmış, ardından geçtiğimiz Nisan ayında da tünel eksiklerin tamamlanması nedeniyle ulaşıma kapatılmıştı.

412 milyon 366 bin liraya mal olan Ovit Tüneli ile yılın 6 ayı kapalı olan Rize-Erzurum arasındaki ulaşım 4.4 kilometre kısaldı ve 12 ay boyuna kesintisiz ulaşım sağlanmış oldu.

erdogan4-075.jpg
14 HAZİRAN 2018 BİRİNCİBÖLGE

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.