20 Nisan 2019
  • İstanbul8°C
  • Ankara2°C

İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ, 39 İLÇEYE TALİMAT GÖNDERDİ

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci İstanbul'da 39 ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yazı göndererek kayıt parası almamaları konusunda talimat verdi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü, 39 ilçeye talimat gönderdi

11 Temmuz 2018 Çarşamba 02:09

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce yayımlanan talimatta, kayıt esnasında velilerden hiçbir şekilde para talep edilmemesi istendi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün internet sitesinde, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk  Yelkenci imzasıyla yer alan talimatta, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının 17  Eylül'de başlayacağı, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarına kayıtların  ise temmuz ayından itibaren ilgili mevzuat hükümleri gereğince yapıldığı  anımsatıldı.

Talimatta, İstanbul Valiliği'ne, BİMER, CİMER, ALO 147 dilekçe ve  diğer iletişim kanalları ile yapılan başvuru ve şikayetlerde, kayıtlar esnasında  okul yönetimlerince velilerden kayıt parası veya bağış adı altında para talep  edildiği iddialarının yer aldığı aktarıldı.


Kanun değişikliği ile zorunlu eğitim süresinin 8 yıldan kesintisiz 12  yıla çıkartılmış olup, bu bağlamda Anayasa'nın 42'nci maddesinde "İlköğretim kız  ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır."  hükmünün yer aldığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Ayrıca, ilgili yönetmeliğin Birlik Gelirleri başlıklı 15'inci  maddesinin 2'nci fıkrasında, 'Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya  zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz. Ayrıca Bakanlık  tarafından yürütülen proje ve yapılan protokoller kapsamında okul ve kurumlarda  yapılacak faaliyetlerden ücret talep edilemez.' hükmü ve ilgili genelgede de  'Okul-aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla  karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi  karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz  konusu olmayacaktır.' hükmü yer almaktadır.

Bu nedenle kayıt esnasında velilerden hiçbir şekilde para talep  edilmemesi, bu konuda yukarıda belirtilen kanun, yönetmelik ve genelge  hükümlerine aykırı şekilde işlem yapan okul yöneticileri hakkında gerekli yasal  işlemlerin yapılacağının bilinmesi ve konu hakkında okullarımıza gerekli  duyurunun yapılması hususunda gereğini önemle rica ederim."

11 TEMMUZ 2018 BİRİNCİBÖLGE

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.