22 Mayıs 2019
  • İstanbul26°C
  • Ankara25°C

KARTAL'DAKİ AÇILIŞTA KONUŞAN KILIÇDAROĞLU: 'İSTANBUL’U BİR DÜNYA MARKASI YAPACAĞIZ'

Kartal'daki acılışta konuşan CHP Lideri Kılıçdaroglu: 'Hiç kimse endişe etmesin önümüzdeki yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni alacağız. İstanbul’u bir dünya markası yapacağız.' dedi

Kartal'daki açılışta konuşan Kılıçdaroğlu: 'İstanbul’u bir dünya markası yapacağız'

14 Haziran 2018 Perşembe 00:10

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kartal'da Yaşlı Bakım ve Huzurevi Binası’nın açılışını gerçekleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kartal Hürriyet Mahallesi’nde alanı hınca hınç dolduran vatandaşların katılım sağladığı açılış töreninde huzurevi binasının maliyetinden bahsederek: “Belediye Başkanımız, bu binayı 44 milyon 183 bin liraya mal etti, yurtdışından aldığı krediyi de üzerine ekledi. Bu, sorumluluk gerektirir” dedi.

Yaşlı Bakım ve Huzurevi Binası’nın açılışına Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kağan Salıcı, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Bilecik Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, CHP il, ilçe yöneticileri, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri, iştirak şirketlerinin yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz: 'Kartalımızın bu güzel gününde bizimle beraber olduğunuz için hepinize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Bugün, bizim gurur günümüz, bugün bizim mutlu günümüz… 2007 yılında tamamlanan, o dönemde Almanlarla ortak çalıştırılmak istenen ve Almanların -Bu binada huzurevi çalıştırılması mümkün değildir- dediği bu binanın dönüşümünün hikâyesini dinledik. Bu projenin nasıl doğru bir planlama ile teknolojik binaya dönüştüğünü gördük.

Bu binayı oluşturan teknik ekibimiz ile birlikte Siemens’in Sayın Genel Müdürü Hüseyin Bey ile birlikte Doğu Londra’da bulunan Siemens’in teknolojik binası The Crystal’in ilk bölümünü hayran hayran gezmiştik. Şimdiyse o seviyede hatta biraz daha ilerisinde teknolojik bir bina oluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. En büyük mutluluğumuz ise bütün bunları kendi ekibimizle başarmamız oldu. Yani Sayın Genel Başkanım bizim ekip, istendiği takdirde teknolojik projelere destek verebilecek kabiliyette ve kapasitededir. 2009 yılında başladığımız yolun sonuna geldik ve açılışını gerçekleştiriyoruz. Depremzedelerinin burada ikameti ve oluşan hasar, 1/7/2013 tarihinde başlayan Avrupa Birliği süreci… Bizim yerli ortaklarımız; İstanbul Teknik Üniversitesi, Solitem, MİRARGE, Eko Denge, Rengen’dir. Aynı anda Avrupa’da 3 noktada bu proje yürürlükteydi. İspanya’dan Valladolid, İtalya’dan Cenova ve Türkiye’den Kartal… Yani “Yerleşim Alanlarının Yenilenmesi- Sıfır Enerji Tüketen Şehirlere Doğru” uygulaması, burada nihayet son buluyor, yani hayata geçiyor.” diye ifade etti.

kartal-(9)-004.jpg

Başkan Öz, "Sayın Genel Başkanım bu binanın baştan satın alınması ve bu noktaya gelme sürecindeki maliyetimiz 44 milyon 183 bin 560 TL’dir. Avrupa Birliği’nden aldığımız destek 1 milyon 162 bin 50 Euro’dur. Sayın Genel Başkanım, Vanlı kardeşlerimiz buradayken sizlere de arz ettiğimiz şekilde 5 aile nikâhsız yaşıyor… Ve onların nikâhını burada kıymıştık, siz de nikâh şahidiydiniz. Adamın biri Van’a gidiyor, evleniyor, bir de çocuğu oluyor, 3 yıl sonra boşanıyor ve Tokat’a geri dönüyor. Tokat’ta evleniyor, çocukları oluyor, en büyük çocuğu ise polis oluyor, koruma oluyor ve o gün o polis, o gün buradaydı. Nikâh töreninde ana adı, baba adı sorarken Siyami’nin yani sizin korumanız olan Siyami’nin yıllarca aradığı kardeşi buradaydı. İki kardeşi de buluşturmuş olmuştuk o vesileyle… Bu bina 36 süit oda, 22 double oda, 172 normal odayla hizmet verecektir. Kartalımızda bulunan Kızılay’a ait binaların depreme uygun olmaması nedeniyle Kızılay’da misafir edilen 70 kişi, bugün buradadır. Onları misafir ediyoruz. Ama huzurevi işletmeciliği, bir tecrübe, bir birikim ister. Biz de Kızılay’ın bu birikiminden yararlanarak huzurevi işletmeciliğini bu arada öğrenmiş olacağız.” dedi. 

“%100 Engelli Vatandaşlarımıza Bu Binada Bakacağız” 

Başkan Öz, “Bu binada diğerlerinden farklı olarak ağır engeli olan vatandaşlarımıza bakmak istiyoruz. O ağır engelli vatandaşlar ki annelerine %100 bağımlı olur ve anneleriyle çok özel bağlar oluşturur. Ama en önemlisi o annelerin kafasındaki en büyük soru- ben ölünce çocuğuma ne olacak?- sorusudur. İşte hem o engellilere bakmak ve annelerini sosyal hayata katmak istiyoruz. Hem de – ben ölünce bu çocuk ne olacak?- endişesini ortadan kaldırmak istiyoruz bu binada... Sayın Genel Başkanım aday belirleme süreci nedeniyle gelemediğiniz, yine annelere yönelik, çocuğu alerjik olan annelerin sosyal hayata ve çalışma hayatına katılabilmeleri için Türkiye’de ilk ve tek olan Alerjik Çocuk Anneleri Derneği ile işbirliği yaparak Mevhibe İnönü adını verdiğimiz alerjik çocuklar için özel olarak tasarladığımız kreşimizin açılışını gerçekleştirdik. Sayın Genel Başkanım, açılışını gerçekleştirdiğimiz kreşle birlikte 14 kreşimiz oldu.” şeklinde konuştu.
 
Yaşlı Bakım ve Huzurevi Binası’nın açılışını Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Biz barıştan yanayız, biz sevgiden yanayız, biz hoşgörüden yanayız. Onlarla aramızda dağlar kadar fark var.  Belediye Başkanlarımızın söylediği ikinci bir olay, harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz. Parayı topluyorsunuz, vergiyi alıyorsunuz, yatırım mı yapacaksınız? Vatandaşa diyeceksin -şu binayı şu kadara yaptım- diye… Nitekim Sayın Belediye Başkanımız az önce açıklama yaptı. Bu binayı 44 milyon 183 bin liraya mal ettik diye… Ayrıca yurtdışından aldığı krediyi de buna ekledi. Bu sorumluluk gerektirir. Şimdi zaman zaman Cumhuriyet Halk Partisi’ne haksız eleştiriler yapıyorlar.

kartal-(6)-011.jpg

Efendim CHP yola karşı, köprüye karşı diye… Oysa hiç karşı değiliz; ama bir şeyi öğrenmek işitiyoruz. Arkadaş, sen bu yolu kaça yaptın, bu köprüyü kaça yaptın? Kendi cebinden yaptıysan, vallahi bu soruyu sormayacağım; ama milletin vergisinden yaptıysan bu soruyu sormak benim namus borcumdur. Niçin bu soruyu soracağım? Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak için bu soruyu soracağım. -Yol yapacağım- diyeceksin, başka bir belediyenin, başka bir vatandaşın yaptığı yolun beş misli pahalıya yol yapacaksın, on misli pahalıya köprü yapacaksın, niçin? Bunun hesabını öğrenmek zorundayız. Biz nasıl yaptığımız her hizmetin bedelini açıklıyorsak, vatandaşa söylüyorsak ve kapımız açıksa sonuna kadar onların da bütün mali bilgilerinin toplumla paylaşılması lazım.” dedi.


Kılıçdaroglu, “Bu binaya ikinci kez geliyorum. İlki, Sayın Başkanın da söylediği gibi Van depremi dolayısıyla gelen Vanlı kardeşlerimize Kartal Belediyemiz kucak açmıştı, o sırada gerçekleşti. Burada onları ziyaret etmiş, nikâh törenlerine katılmıştım ve iki kardeş gerçekten de uzun yıllardır yan yana gelmeyen iki kardeş, burada buluşmuştu. Hayatımın en güzel günlerinden birisidir. Yıllardır görüşmeyen iki kardeşin buluşması… Nikâhsız yaşayan ailelerin burada resmi nikâh yapmaları… Yine o ailelere, Van’daki kardeşlerimize buradan sevgilerimizi saygılarımızı ve dostluğumuzu gönderiyoruz. O vatandaşlarımıza, her zaman kucak açacağız.

Belediye Başkanımız dile getirdi, planlar yaptık onaylanmıyorlar, Büyükşehir Belediyesi engel çıkarıyor diye... Neden engel çıkarıyorlar? Çünkü sizin başarılarınızı kıskanıyorlar. Onun için koyuyorlar tüm engelleri. Ne yaparlarsa yapsınlar, biz çalışmaya devam edeceğiz. Hiç kimse endişe etmesin önümüzdeki yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni alacağız.  İstanbul’u bir dünya markası yapacağız. Uzun yıllardır İstanbul’a hizmet verdiklerini söylüyorlar. Sonunda en büyükleri kalktı dedi ki – biz İstanbul’a ihanet ettik-  İstanbul’un kalbine saplanmış o ihanet hançerini, biz söküp alacağız. İstanbul’u çağdaş bir kent yapacağız.” dedi. 

kartal-(7)-007.jpg

“Biz ‘Sosyal Devlet’ Anlayışını Yeniden İnşa Edeceğiz”

 Kılıçdaroğlu: “Seçimlere gidiyoruz dikkat buyuruyor musunuz bilmiyorum. Erdoğan hiç ekonomiden söz etmiyor.  Hangi gerekçeyle söz etmiyor? Ekonomi bizim hayatımızın bir parçası. Sen nasıl bir Türkiye vadediyorsun, onu çık anlat bakalım. Anlatamıyor, beceremiyor, ufku doldu. diyor ki millet bahçeleri ve kıraathaneler açacağım. Kıraathane yapacakmış. Bol bol tepki alınca plağı değiştirdi.- Efendim kütüphane yapacağız-  kütüphane ayrı kıraathane ayrı şeylerdir sevgili Erdoğan. Sen bu farkı bilmiyorsan açarsın bir sözlüğe bakarsın.  Kütüphane nedir, kıraathane nedir bunların hepsini öğrenirsin; ama bilgi birikimin yoksa ben ne yapayım kabahat bende değil ki. Biz ‘Sosyal Devlet’ anlayışını yeniden inşa edeceğiz. O uygulamalardan birisi de budur. Günü gelir hepimiz yaşlanırız, günü gelir en yakınlarımızı kaybederiz, günü gelir yalnız kaldığımızda konuşacağımız bir yakınımızın olmadığını görürüz. Ve sosyal devlet, size o zaman el uzatır. Sizin yaşıtlarınızla birlikte huzur içinde yaşayabileceğiniz mekânlar açar.  O mekânlarda akranlarınızla beraber, arkadaşlarınızla beraber yeni bir dostluk köprüsü kurarsınız. Beraber oturur, konuşur, sohbet edersiniz ve hayata yeniden tutunursunuz. Sosyal devlet budur. Onlar, bu ülkeye sosyal devleti unutturdular. Ama bizim belediyelerimiz yapıyor.
 

Onların banka borçlarının faizlerini sıfırlayacağız kardeşim, faiz ödemeyeceksiniz.  Borçlarının anaparalarını yeniden yapılandıracağız, faiz uygulamayacağız. Çiftçiye mazotu 3 liradan vereceğiz, çünkü sosyal devlet bunu gerektirir. Çiftçi üretsin, birilerine muhtaç olmasın diye yapacağız. – mazotu nasıl 3 lira dan verirsin-  diyorlar, sen yata, tekneye veriyorsun. Sen yata veriyorsun ben de çiftçinin traktörüne veriyorum arkadaşım. O üretmiyor, çiftçi üretiyor. Esnafın stopaj vergisi var, onu da kaldıracağız. Esnaf da rahat bir nefes alacak. Stopaj vergisinden ve o beladan kurtaracağız esnafı. Ve en önemlisi sosyal devlet olarak eğitime yeniden el atacağız.  Eğitimi tepeden tırnağa yeniden inşa edeceğiz. 10 binlerce çocuğumuz sabah kahvaltı yapmadan okula gidiyor. 10 binlerce baba çocuğu sabah okuluna giderken verecek harçlık bulamıyor. Bu drama son vereceğiz. Bu ayıba son vereceğiz.  Çocuk, sabah kahvaltısını arkadaşları ve öğretmenleri ile beraber okulda yapacak.  Öğle yemeğini arkadaşları ve öğretmenleri ile birlikte okulda yiyecek. 

kartal-(2)-045.jpg

Çocuğu aç bırakmayacağız.  Akşam servis arabasıyla evine gelecek.  Bunun için de diyeceklerdir ki -parayı nerden bulacaksın-.  Sen tefeciye para buluyorsun da ben bu ülkenin çocuklarına mı para bulamayacağım? İş garantili eğitim yapacağız.  Bütün organize sanayi bölgelerinde Teknoloji Liseleri kuracağız. 6 yıl olacak, çocuk mezun olduğunda da işi hazır olacak.  Üniversiteye gitmek istiyorsa eğitim gördüğü alanın izdüşümündeki üniversiteye artı puan vereceğiz. Şimdi liseyi bitiren çocuğumuz kurslara gidiyor, meslek sahibi olayım diye... Ama bizim yönetimimizde çocuk okula giderken aileye yük olmadan çocuk organize sanayi bölgesindeki okula yatılı gidecek. 3. yıldan sonra stajını görecek, staj gördüğü dönemin sosyal güvenlik primini Milli Eğitim yatıracak. Çocuk mezun olduğunda da işi hazır olacak. 


Çocuklarımızı teknoloji ile buluşturacağız. Bugün 1 milyon 644 bin emekli, 1000 liranın altında maaş alıyor. Bazıları 500 lira, bazıları 200 lira, bazıları 600 lira, bazıları 1000 lira, bazıları 1400 lira maaş alıyor. Seçim bildirgemize koyduk, 1500 liranın altında emekli maaşı olmayacak. Buna da para yok diyecekler. Dışarıdaki tefecilere ödedikleri para; 151 milyar dolar… İçerideki tefecilere ödedikleri para; 687 milyar Türk Lirası. Oraya para var, akrabaya para var, cebi doldurmaya dolarlar var, Man Adasından gelen 18 milyon dolar var. Emekliye, işçiye gelince para yok. Çiftçiye gelince para yok, nereden bulacaksınız.  Vallahi de billahi de bulacağız. Bütün bunların hesabını milletin önünde göreceğiz. 2 maaş ikramiye sözümüz aynen devam ediyor.  Ona da demişlerdi para yok diye

Bütün emeklilerden şunu istiyorum. Bayram öncesi almış olduğunuz ikramiyenin gerekçesini ben oluşturdum. Sandığa gittiğin zaman, elini vicdanına koy ve oyunu öyle ver. Bütün emekli kardeşlerime söylüyorum hakka, hukuka ve adalete inanıyorsan, senin hakkını savunana oy vermek zorundasın. Düne kadar sizi adam s yerine koymuyorlardı, para bile vermiyorlardı. Ne demek iki maaş ikramiye… Sizin aleyhinize düşürdüler, üstelik yüzde yüz düşürdüler. Biz bunların hepsini bildik ve onların önüne koyduk ve size 1000 lira da olsa bir ikramiye vermek zorunda kaldılar ki bazılarının 1000 liranın altındaki banka emeklilerinin hiçbirine vermediler. Adaletsizlik yaptılar. Aynı şekilde taşeron işçilere seslenmek isterim. Eskiden hükümetin ağzından taşeron işçi kelimesi mi çıkardı." dedi. 


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, kendisine çini sanatıyla yapılmış büyük bir tabak takdim etti. Açılış töreni, sanatçı Ali Altay’ın şarkılarıyla renklendi.

kartal-(1)-044.jpgkartal-(3)-038.jpgkartal-(4)-030.jpgkartal-(8)-004.jpgkartal-(10)-002.jpgkartal-(5)-016.jpg
14 HAZİRAN 2018 BİRİNCİBÖLGE

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.