20 Nisan 2019
  • İstanbul8°C
  • Ankara2°C

METEOROLOJİ MÜHENDİSİ ADİL TEK, KARTALLILARA KÜRESEL ISINMAYI ANLATTI

Kartal'da Küresel Isınma ve İklim Değişikliği” konulu açık derse veren Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, 'Küresel ısınmanın gitgide büyüyen sonuçları olduğunu söyledi.'

Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, Kartallılara Küresel ısınmayı anlattı

07 Temmuz 2018 Cumartesi 00:15

Kartal Belediyesi ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan ve 4 oturumdan oluşan açık derslerin ilki Yakacık Bayram Demirkol Parkı’nda gerçekleştirildi. 

Küresel Isınma ve İklim Değişikliği” adlı ilk dersi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi meteoroloji mühendisi Adil Tek verdi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan projenin ilk dersi ise “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği” oldu. Havuzlu Park olarak da bilinen Yakacık Bayram Demirkol Parkı’nda Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi meteoroloji mühendisi Adil Tek tarafından verilen derse, Kartallı vatandaşlar da ilgi gösterdi. 

kartal3-122.jpg
Sıcak havaya rağmen parkın nispeten serin ortamında ders vermekten dolayı mutlu olduğunu belirten Tek, geçtiğimiz yaz gerçekleşen dolu felaketinin ardından, vatandaşlar arasında bu konuya olan ilginin ve farkındalığın arttığını söyledi. Dolu felaketi ile ilgili kısa bir film izleten Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, sunum eşliğinde “Küresel Isınmanın” nasıl meydana geldiğini anlattı. Bilimsel veriler eşliğinde atmosferdeki sera gazlarının nasıl dünyanın daha fazla ısınmasına neden olduğunu açıklayan Tek, geçtiğimiz yüzyılda en sıcak yılın 2016 da gerçekleştiğini söyledi. 2004 yılında verdiği bir konferansta en sıcak yıl olarak 1998 yılının öne çıktığını ancak şu andaki rakamların çok daha yüksek çıktığını kaydeden Tek, “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği”nin Türkiye için çok fazla sonuçları olacağını söyledi. Örneğin mevcut limanların yükselen deniz suyu nedeniyle maliyetlerinin artabileceğini ve gitgide artan yağışların olacağını kaydeden Adil Tek, Türkiye’nin güney bölgelerinde de çölleşme ve kuraklık yaşanabileceğini söyledi. Küresel ısınma hızının artması ihtimalinin de olduğunu kaydeden Tek, sera gazlarının önlenmesi konusunda ormanların ve okyanusların kuyu görevi gördüğünü ve karbondioksit gazını hapsettiğini söyledi.


Yaklaşık 1.5 saat süren dersin soru cevap kısmında ise Adil Tek, merak edilen konuları aydınlattı. Ders alanını; parkın dışındaki yüksek bir duvarın arkasından izleyen vatandaşın da soru sorması ilgi çekerken söz alan Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Yusuf Altay, Kartal’daki park yatırımlarının ne denli önemli olduğunun bu ders ile ortaya çıktığını söyledi. 

Dersin soru cevap kısmının bitmesinin ardından Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan, katkılarından dolayı Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi meteoroloji mühendisi Adil Tek’e teşekkür ederek kendisine Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına plaket takdim etti.

kartal1-322.jpg
Derse Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan’ın yanı sıra; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Ali Apaydın, Gökhan Yüksel, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri; Yusuf Altay, Mehmet Tirgil, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Uçar, Park ve Bahçeler Müdürü Cemal Şahan, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars’ın da dinleyici olarak katıldı.

kartal2-222.jpg
7 TEMMUZ 2018 BİRİNCİBÖLGE

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.