26 Mart 2019
  • İstanbul7°C
  • Ankara1°C

ÖZEL EĞİTİM UZMANI SAFİYE ATEŞ ATAŞEHİR'DE ERKEN TANI VE OTİZMİ ANLATTI

Özel Eğitim Uzmanı Safiye Ateş, Kayışdağı Lions Ataevi’nde düzenlenen “Otizmli Çocuklarda Erken Tanı ve Dil Konuşma Becerilerinin Önemi” isimli seminere Ataşehirli kadınlar ilgi gösterdi.

Özel Eğitim Uzmanı Safiye Ateş Ataşehir'de erken tanı ve otizmi anlattı

02 Mayıs 2018 Çarşamba 00:15

Özel Eğitim Uzmanı Safiye Ateş, seminerde; otizm nedir, erken tanı ve otizmli çocuklar için hazırlanan programlar nelerdir, çocuklarda dil konuşma becerileri nasıl geliştirilir konuları hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

Otizmin dışardan kendini belli eden bir engel olmadığını ifade eden Ateş, “Otizm spektrum bozuklukları yani nörogelişimsel bir bozuktur. İki yaştan küçük çocuklarda pek çok belirtiyi görmek ve değerlendirmek mümkündür. 1 yaşındaki küçük çocuklarda klinik gözlem ile sosyal iletişimsel yetersizlik tespit edilebilir. Otizmden etkilenmiş çocukların tanılama süreçleri olabildiğince erken olursa tedavi ve eğitim imkânları daha etkili olur. Erken tanı ve otizmli çocuklar için hazırlanmış özel programlarla otizmden etkilenmiş çocukların dil konuşma becerileri de erken dönemde böylece desteklenmiş olur. Unutmayın, otizm eksiklik değil farklılıktır” dedi.

Safiye Ateş, “Çocuklarınızda özellikle yaşıtlarından farklı davranış biçimleri gördüğünüzde, göz teması kurmamasında, konuşmama, ismi ile seslendiğinizde tepki vermeme, komutları anlamakta zorlandığında, söyleneni dinlemememe veya anlamama, sürekli aynı şeyleri tekrarlama, dikkat problemi yaşanması, aşırı hareketlilik durumu, takıntılı davranışlarda bulunma, nesnelerin sadece bir parçasına odaklanma, el çırpma, bedenini sallama, sesler çıkarma gibi davranışlarına ve tepkilerine çok dikkat etmelisiniz” dedi. 

atasehir-145.jpgatasehir1-131.jpgatasehir2-126.jpg

2 MAYIS 2018 BİRİNCİBÖLGE

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.