20 Nisan 2019
  • İstanbul8°C
  • Ankara2°C

PROF. DR. HALUK ÖZENER, KARTALLILARA DEPREMİ ANLATTI

Kartal Belediyesi ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan açık ders serisinin üçüncüsü Yakacık Bayram Demirkol Parkı’nda gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Haluk Özener, Kartallılara depremi anlattı

04 Ağustos 2018 Cumartesi 00:30

“Deprem; Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz” başlığını taşıyan 3. Dersi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener verdi. 

Dünyada her yıl büyüklüğü 7’nin üzerinde ortalama 10 deprem olduğunu belirterek sunum eşliğinde derse başlayan Özener, Türkiye’nin depremlerin sık yaşandığı ve oldukça yüksek can kayıplarının yaşandığı bir ülke olduğunu belirtti.

 
Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları; Hüseyin Tozkoparan, Av. Hüsnü Yeşilyurt, Ali Apaydın ve Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri; Yusuf Altay, Mehmet Tirgil, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri de vardı. Açık dersin sonunda Prof. Dr. Haluk Özener, Kartallı vatandaşların deprem ve Kandilli Rasathanesi ile ilgili sorularını da cevaplandırdı.

 
Deprem Bildiklerimiz Bilmediklerimiz”  adlı açık dersi ise Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener verdi. Sunum eşliğinde derse başlayan Özener, Kandilli Rasathanesi’nin Rasahtane-i Amire adıyla kurulduğunu ve yaşanan bir depremin ardından padişahım emri ile alınan iki sismograf cihazı ile depremleri de kayıt almaya başladığını söyledi. 

kartal2-232.jpg

Rasathane’nin Türkiye’nin binlerce farklı bölgesinden gelen verileri kayıt altına alarak bilgi paylaştığını belirten Özener, depremin asıl yıkıcı dalgasından önce gelen hızlı bir dalga sayesinde 5 ile 7 saniye önce bir erken uyarı sinyali verebildiklerini ve bunu isteyen kurumlar ile paylaştıklarını söyledi. Dünyada tarihsel olarak sıralanan depremlerden ve en çok can kaybına göre sıralanan depremlerden bahsederek depremin büyüklüğü kadar yerleşim yerlerine yakınlığının da belirleyici olduğunu söylen Özener, istatiksel bilgilere göre dünyada her yıl aletsel büyüklüğü 7’nin üzerinde ortalama 10 deprem olduğunu kaydetti. 

Türkiye’deki depremlerin yıkıcı olduğunu belirterek tarihten örnekler veren Özener, ortalama 6.5 yılda bir 7 ve üzeri şiddetinde deprem yaşandığını belirtti. Depremi araştırmak için yaptıkları çalışmalara da değinen Özener, fay hareketlerini belirlemek için deniz tabanına da aletler yerleştirdiklerini açıkladı. Deprem ile ilgili en önemli konulardan birinin depreme hazırlıksız binaların dönüştürülmesi olduğunu belirten Özener, bu konudaki çabası nedeniyle Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü takdir ettiğini vurguladı. Depreme uygun yapılamayan yapıların can kaybına neden olduğunu belirten Özener, fayın İstanbul’a yakınlığı nedeniyle ev alanlara da seslenerek yapıların zemin etüdü ve inşaat kalitesi gibi konularda dikkatli olmalarını söyledi.

Yaklaşık 1.5 saat süren dersin soru cevap kısmında ise Prof. Dr. Haluk Özener, merak edilen konuları aydınlattı. Dersin soru cevap kısmının bitmesinin ardından Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Apaydın katkılarından dolayı Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’e teşekkür ederek kendisine plaket takdim etti.

kartal1-337.jpgkartal-331.jpgkartal3-130.jpg

4 AĞUSTOS 2018 BİRİNCİBÖLGE

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.