18 Ocak 2019
  • İstanbul7°C
  • Ankara-3°C

PROF. TARHAN: ALGI YÖNETİMİ VE PSİKOLOJİK SAVAŞI ANLATTI

Prof. Tarhan, “Artık ulusal sınır kavramı değişti, hibrit savaşları var. Afrin’de ordumuz psikolojik savaş tekniği ile oradaki sivil halka zarar vermeden zafer kazandı” ifadelerini kullandı.

Prof. Tarhan: Algı yönetimi ve psikolojik savaşı anlattı

05 Mayıs 2018 Cumartesi 00:10

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Sağlık Bilimler Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. 

Sultan Abdülhamit Han Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen konferansta Tarhan, “Psikolojik Savaş ve Algı Yönetimi” konusunda önemli paylaşımlarda bulundu.

Selçuk Lokman Konferans salonundaki programda Tarhan, algı yönetimi konusunu anlayabilmek için beynimizin çalışma şeklini bilmemiz gerektiğini vurguladı.  Kadın ve erkek beyni arasındaki farkları anlatan Tarhan, ekstazi kullanımının beyine verdiği zararlarından bahsetti.

YÖK’te katıldığı programda Genelkurmay Başkanının ulusal güvenlik kavramının değiştiği yönündeki söylemlerini hatırlatan Tarhan, “artık ulusal sınır kavramı değişti, hibrit savaşları var. Afrin’de ordumuz psikolojik savaş tekniği ile oradaki sivil halka zarar vermeden zafer kazandı” ifadelerini kullandı.

nevzat-tarhan-010.jpg

Propaganda türlerine değinen Tarhan, “Kara propaganda iyi şeyleri gözden düşürür. Yöntemi, kaynağı bellidir fakat yalandır. İki insan arasındaki ilişkilerde itilaflardan faydalanır. Kendi çıkarları için insanların kavga etmelerini isterler. İngilizlerin yıllardır yaptıkları işte budur” dedi.

“Analitik çözümleme yapmayanların algılarıyla oynanır”

Tarhan, eleştirel düşüncenin önemli olduğunu, 15 Temmuz sonrası yaşananlardan sonra seçmeli olan eleştirel düşünce dersini zorunlu hale getirdiklerini anlattı. Tarhan, “ analitik çözümleme yapamayanların algılarıyla oynanır” diye belirtti.

“Sivil direniş daha az masumun zarar görmesini sağlar”

Filistinlilerin Gandi gibi bir lider çıkarsaydı bu yaşananlar olmazdı diyen Tarhan, “Gandi uzun yıllar süren İngiliz hâkimiyetini sivil direniş ile ortadan kaldırdı. Sivil direniş daha az masum insanların zarar görmesini sağlar” dedi.

Dijital sinir sistemini anlatan Tarhan, “sosyal medyada kullanılan anahtar kelimeler ileride karşımıza çıkabilir. Sosyal medya masum değil, sanal değildir” diye ekledi. Davos’ta Hariri’nin konuşmasına da değinen Tarhan, zihin kontrolü konusunun çok tartışıldığını söyledi.

nevzat-tarhan2-003.jpg

Tarhan’a katılımlarından dolayı plaket takdim edilmesinin ardından program sona erdi.


5 MAYIS 2018 BİRİNCİBÖLGE

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.