22 Mayıs 2019
  • İstanbul26°C
  • Ankara24°C

TÜRSAB'DA YENİ YÖNETMELİKLE NELER DEĞİŞTİ?

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı, Seyahat Acentaları Birliği Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

TÜRSAB'da yeni yönetmelikle neler değişti?

04 Haziran 2018 Pazartesi 03:18

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı Seyahat Acentaları Birliği Yönetmeliği, 3 Haziran Pazar günü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikte seyahat acentalarını yakından ilgilendiren iki önemli değişim dikkati çekiyor...

12 Bölge Başkanlığı kurulacak

Bölgesel Yürütme Kurulları kapatılarak Türkiye’nin her coğrafi bölgesinde en az bir adet olmak üzere toplam 12 adet 'Bölge Başkanlığı' kurulacak. Seyahat acentası sayısı beş yüzden fazla olan bölgelerde ve üçten fazla Yöre Temsil Kurulu bulunan bölgelerde, Yönetim Kurulu kararı ile birden fazla Bölge Başkanlığı kurulabilecek. Bölge başkanlıkları yetki alanındaki Yöre Temsil Kurulu üyelerinin kendi aralarından seçeceği bir başkan ve sekiz üyeden oluşacak. Yönetimlerine, her Yöre Temsil Kurulundan en fazla üç üye seçilebilecek.

100 acenta olan her ilde Yöre Temsil Kurulu kurulacak

En az yüz seyahat acentası bulunan bölgelerde 'Yöre Temsil Kurulu' kurulacak. Yönetimi yetki alanı içerisinde faaliyet gösteren seyahat acentaları tarafından seçilecek bir başkan ve dört üye tarafından yönetilecek. Seyahat acentası sayısı iki yüz ve üzerinde olan yerlerde ise yönetimi bir başkan ve altı üyeden oluşacak.

Turizm bölgelerine alan temsilcileri atanacak

Turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu yerlerde ise TÜRSAB'ı temsil etmek üzere, Bölge Başkanlığı tarafından önerilen üye isimleri arasından Yönetim Kurulu tarafından 'Alan Temsilcisi' atanacak.

Şubeler Genel Kurul'da oy kullanamayacak

Yeni yönetmelikle TÜRSAB Genel Kurullarında işletme belgesine sahip olan seyahat acentaları Genel Kurul üyesi olacak. Seyahat acentaları, Genel Kurulda sahip veya temsil ve ilzama yetkili kişi tarafından temsil edilecek. Artık acenteların şubeleri oy kullanamayacak... Kaynak-turizmajansi.com

4 HAZİRAN 2018 BİRİNCİBÖLGE

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.