23 Ocak 2019
  • İstanbul9°C
  • Ankara3°C

YÜKSELEN TREND: 'BİLİNÇLİ FARKINDALIK'

İstanbul Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji Yüksek Lisans Programı ve İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans Programı'nın ortak düzenlediği "İK'da Yeni Yaklaşımlar Semineri" serisi bu yıl "Çalışma Yaşamında Bilinçli Farkındalık" başlığıyla gerçekleşti

Yükselen trend: 'Bilinçli Farkındalık'

07 Mayıs 2018 Pazartesi 18:59

İstanbul Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji Yüksek Lisans Programı ve İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans Programı tarafından 7'ncisi gerçekleştirilen "İK'da Yeni Yaklaşımlar Semineri" bu yıl "Çalışma Yaşamında Bilinçli Farkındalık" temasıyla düzenlendi.

Akademi ve iş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, özellikle son 10 yıldır adı sıklıkla duyulan ve önemi giderek artan "Bilinçli Farkındalık" (Mindfulness) yaklaşımının bireylere ve kurumlara sağladığı katkılar üzerinde duruldu.

BİLGİ Örgütsel Psikoloji Yüksek Lisans Program Direktörü Doç. Dr. İdil Işık, "İK'da Yeni Yaklaşımlar Semineri serisinde yedinci kez sektör temsilcileri ile bir arada olmaktan ve her geçen yıl artan ilgiden büyük mutluluk duyuyoruz. Bugünkü seminerde önemi giderek artan ve tüm dünyada yükselen bir trend olarak karşımıza çıkan 'Mindfulness' yani 'Bilinçli Farkındalık' konusunu irdeliyoruz. Bilinçli farkındalık, tarihi 2 bin 500 yıl öncesine dayanan; odaklanma, netlik ve denge becerilerini geliştirmeye destek olan bir kavram ve yaklaşım. Çalışma yaşamında bilinçli farkındalık ise birey tarafında iş tatminini ve aidiyet duygusunu geliştirirken; kurum tarafında verimliliği arttırıyor. Yaratıcılığı ve performansı destekleyen, verimliliği arttırdığı birçok global araştırmayla ortaya konan 'Mindfulness' kavramını yakın gelecekte daha fazla duyacağımızı öngörüyorum" dedi.

Great Place to Work Türkiye CEO'su Eyüp Toprak: "Araştırmalar 'Mindfulness' kavramının önemini destekliyor"


Bilinçli farkındalık ve yaratıcılık uygulaması, dans hareket terapisi ve yoga aktivitesinin de gerçekleştirildiği seminerde; "Bilinçli Farkındalık" konusunda uzman, Türkiye'nin önde gelen sektör temsilcileri ve akademisyenler bilgi ve birikimlerini paylaştı.

"Türkiye'nin En İyi İşverenleri Araştırması"nın sonuçlarını geçen yılla karşılaştırmalı olarak aktaran Great Place to Work CEO'su Eyüp Toprak, "Türkiye'nin en iyi işverenleri son 1 yılda İK konsepti ve uygulamaları açısından tüm alanlarda gelişim sağladı. Uluslararası işverenlerle kıyaslandığında uzun bir yolculuğumuz olduğunu söylemek mümkün. Ancak yaşanan gelişmeler heyecan verici. Örneğin çalıştığı firmayı genel olarak çok iyi bir işyeri olarak tanımlayanların ortalaması yüzde 82. Ayrıca araştırmalar 'Mindfulness' kavramının önemini destekliyor, trendin bu yönde olduğunu söyleyebiliriz. 2020 yılında şirketlerin öncelikleri ise; yetenek yönetimi, çeviklik ve değişime sağlanan uyum, çalışan bağlılığı ve liderlik gelişimi olacak. Bilinçli farkındalık yaklaşımı ile bu dört unsur başarılı bir şekilde yürütülebilir" ifadelerini kullandı.

bilgi-universite1.jpg

Seminerde ayrıca, Mindfulnesshareketi.com kurucuları Kıvılcım Kıran ve Ece Işık, Mind The Positive Eğitim ve Danışmanlık'tan Dr. Shirli Ender Buyukbay, Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü öğretim üyesi Dr. Yaprak Kalafatoğlu, Fonte Psikoloji'den uzman psikolog Cansu Kamar, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi/COGNITA Direktörü Prof. Dr. Taner Damcı, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Devrim Dumludağ, Shell Türkiye İK Direktörü Dilek Kızılcık, TPC Leadership Turkey'den Liderlik Danışmanı ve Koçu Tülay Gökalp Akova, Örgüt Psikolojisi Master Tez Öğrencisi Buğra Oygur, Uzman Psikolog Elit Bilge, Dr. Burçin Başkurt, Örgüt Psikolojisi Uzmanı – Mimar Gökçe Şancı sunum yaparken, Yoga Eğitmeni ve Mindfulness Danışmanı Nazan Kılınç, Organizasyon ve Öğrenme Tasarımı Yöneticisi Mert Çetinkaya ile Psikoterapist Elçin Akturan katılımcılarla uygulamalı atölyeler gerçekleştirdi.

7 MAYIS 2018 BİRİNCİBÖLGE

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.